Menu główne
Naturalne korzenie drzew liściastych pochodzące z wyłomów lub erozyjnych wypłukań np. wskutek powodzi. Wszystkie korzenie należy pozyskiwać z drzew obumarłych w rejonach ekologicznie czystych z dala od dużych ośrodków przemysłowych. Zwrócić należy tutaj uwagę by korzeń nie był zbutwiały a jedynie w fazie obłuszczania kory. To czy wyjdzie nam dobry i bezpieczny korzeń do akwarium zasadniczo zależy właśnie od tego w jakim on będzie stanie.
Korzenie należy jak najprecyzyjniej obrobić w celu usunięcia niepożądanej , silnie barwiącej kory oraz części nie nadających się do konserwacji (tych zbutwiałych ).
Oczyszczone suche korzenie gotujemy co najmniej godzinę w nasyconym roztworze solanki. Sól niejodowaną, rozpuszczamy tyle aż przestanie sie rozpuszczać w wodzie. Części korzeni, które nie mieszczą się w garze, po godzinie odwracamy i gotujemy drugą stronę przez tyle samo. Ważne, by zwrócić uwagę czy cały korzeń został wygotowany.
Korzenie by trafić mogły już do dekoracyjnych zbiorników słodkowodnych muszą jeszcze moczyć się przez okres tygodnia w słodkiej, codziennie zmienianej wodzie. Miedzy czasie sprawdzamy stan korzeni (głównie zapach). Dobry korzeń powinien tonąć i być bez przykrego zapachu. Jeśli korzeń nadal wypływa a nic nie dzieje się z nim innego obciążamy go solidnym kamieniem i czekamy aż zatonie.
Już w akwarium...